16 | 12 | 2018
 
 
Program PDF Print E-mail

Sunday, 21-Sep Name Title / Session Room
Various Events Gudrun Wolfschmidt

Working Group History of Astronomy

Monday, 22-Sep Name Title / Session

Room

  8:30 - 17:00 Gudrun Wolfschmidt Working Group History of Astronomy Remeis Observatory
  9:00 - 12:00 Andreas Burkert Meeting of AG Executive Committee (closed session) MG2 / 00.10
13:00 - 18:00 Andreas Burkert Meeting of  Rat Deutscher Sternwarten RDS (closed session) MG2 / 00.10
12:00 - 16:00 Felicia Krauß, Annika Kreikenbohm,
Tobias Beuchert
PhD Students Meeting MG1 / 02.06
16:00 - 18:00 Sonja Schuh, Maria Hirsch Astro-Frauen-Netzwerk Get-together MG1 / 02.09
17:00 - 18:00 Gudrun Wolfschmidt Meeting of Members of   Working Group History of Astronomy Remeis Observatory
18:00 - 22:00 Registration & Welcome Cafeteria
Tuesday, 23-Sep Name Title / Session

Room

  9:00 -   9:30 Andreas Burkert Opening Ceremony MG1 / 00.04
  9:30 - 10:15 Andreas Burkert Karl-Schwarzschild-Medal: Margaret J. Geller MG1 / 00.04
10:15 - 10:45

Coffee & Posters

Cafeteria & Foyer M3N / 02.27
10:45 - 11:15 Andreas Burkert Ludwig-Biermann-Prize: Stephan Geier MG1 / 00.04
11:15 - 11:40 Andreas Burkert PhD Prize: Christian Fromm MG1 / 00.04
11:40 - 11:50 Andreas Burkert Bruno-H.-Bürgel-Prize: Ulrich Bastian MG1 / 00.04
11:50 - 12:00 Andreas Burkert Jugend-forscht Special Prize: Jan Fotakis, Fabian Tripkewitz, Jonas Faber MG1 / 00.04
12:00 - 13:30

Lunch

12:15 - 13:15 Stefanie Mühle ALMA Users Meeting MG1 / 02.09
13:30 - 14:00 Stefan Krückeberg DFG Research Funding for Early Career Researchers M3N / 02.32
14:00 - 18:00 Various Convenors Splinter Meetings C, G, H, I
15:30 - 16:00

Coffee & Posters

Cafeteria & Foyer M3N / 02.27
18:30 - 21:00 Andreas Burkert General Meeting of AG Members M3N / 02.32
Wednesday, 24-Sep Name Title / Session

Room

Chair: Sonja Schuh
  9:00 -   9:40 Heike Rauer Exoplanets - Status and Future of their Detection and Characterization (Review) MG1 / 00.04
  9:40 - 10:05 Laurent Gizon Helioseismology with SDO (Highlight) MG1 / 00.04
10:05 - 10:45 Conny Aerts Asteroseismology: the Revolution in Stellar Physics (Review) MG1 / 00.04
10:45 - 11:15

Coffee & Posters

Cafeteria & Foyer M3N / 02.27
Chair: Wolf-Rainer Hamann
11:15 - 11:40 Beate Stelzer Variability of Young Stars: Magnetic Activity and Accretion(Highlight) MG1 / 00.04
11:40 - 12:05 Dominik Schleicher Planet Formation in Post Common Envelope Binaries (Highlight) MG1 / 00.04
12:05 - 12:45 Ulrich Bastian GAIA: ESA's High-precision Astrometry Mission -
Status and Prospects Nine Months after Launch (Review)
MG1 / 00.04
12:45 - 14:00 Heiko Wilkens Public Telescope - Space Telescope: Scientific Usage (UV and visual) MG1 / 02.09
12:45 - 14:00  

Lunch

14:00 - 18:00 Various Convenors Splinter Meetings B, I, K, L
14:00 - 18:00 Klaus Jäger, Markus Pössel Meeting: Public Outreach in der Astronomie MG2 / 01.10
15:30 - 16:00

Coffee & Posters

Cafeteria & Foyer M3N / 02.27
18:30 - 19:00 Scenic Boat Trip on the Regnitz River Pier: Am Kranen
19:30 - Conference Dinner Hotel Residenzschloss
Thursday, 25-Sep Name Title / Session

Room

Chair: Bruno Leibundgut
  9:00 -   9:40 Tom Marsh White Dwarfs in Detached and Interacting Binary Stars (Review) MG1 / 00.04
  9:40 - 10:05 Friedrich Röpke Modeling Type Ia Supernova Explosions (Highlight) MG1 / 00.04
10:05 - 10:30 Roland Diehl Supernova SN 2014 J (Highlight) MG1 / 00.04
10:30 - 11:00

Coffee & Posters

Cafeteria & Foyer M3N / 02.27
Chair: Alex Markowitz
11:00 - 11:40 Paul Nandra X-ray Astronomy: Present and Future (Review) MG1 / 00.04
11:40 - 12:20 Anna Watts X-ray Binaries (Review) MG1 / 00.04
12:20 - 12:45 Anna Pasquali How Environment Drives Galaxy Evolution:
Lessons Learnt from Satellite Galaxies (Highlight)
MG1 / 00.04
12:45 - 14:00

Lunch

13:00 - 14:00 Oliver Schwarz Treffen des Bildungsausschusses (closed session) MG1 / 02.09
14:00 - 18:00 Oliver Schwarz Astronomy and Education Meeting MG1 / 02.09
14:00 - 18:00 Various Convenors Splinter Meetings A, D, F, J
15:30 - 16:00

Coffee & Posters

Cafeteria & Foyer M3N / 02.27
20:00 - 22:00 Joachim Wambsganß

Öffentlicher Abendvortrag:
Auf der Suche nach der zweiten Erde

MG1 / 00.04
Friday, 26-Sep Name Title / Session

Room

Chair: Wolfgang Hillebrandt
  9:00 -   9:40 Shri Kulkarni The Dynamical Universe: Palomar Transient Factory (Review) MG1 / 00.04
  9:40 - 10:05 Thomas Krühler Gamma-ray Bursts and their Host Galaxies (Highlight) MG1 / 00.04
10:05 - 10:30 Silke Britzen Supermassive Black Holes - Jet Signatures (Highlight) MG1 / 00.04
10:30 - 11:00

Coffee & Posters

Cafeteria & Foyer M3N / 02.27
Chair: Cornelia Müller
11:00 - 11:25 Matthias Kadler TANAMI: Multiwavelength and Multimessenger Observations of Active Galaxies (Highlight) MG1 / 00.04
11:25 - 12:05 Michael Kramer Probing Fundamental Physics in the Dynamic Radio Sky (Review) MG1 / 00.04
12:05 - 12:30 Stefan Funk The Cherenkov Telescope Array (CTA) (Highlight) MG1 / 00.04
12:30 - 12:40 Andreas Burkert Concluding Remarks MG1 / 00.04
12:40 - 14:00

Lunch

13:30 - 18:00 Andreas Irrgang AG Institutes Soccer Cup canceled
14:00 - 18:00 Various Convenors Splinter Meetings A, D, E
14:00 - 18:15 Cecilia Scorza Training of Teachers (Lehrerfortbildung) MG1 / 02.06
15:30 - 16:00

Coffee & Posters

Cafeteria & Foyer M3N / 02.27

Coffee breaks: The Cafeteria on the campus Markusgelände (in front of the lecture halls MG1/2) will host the coffee breaks; complimentary coffee is included in the conference fee. Light lunches (not included) will also be offered by the Cafeteria.We also recommend the nearby Mensa at Austraße for lunch. In addition there are many restaurants along Austraße and Sandstraße.